Jadów

poniedziałek, 19 grudnia 2022

Największy krzyżacki skarb znaleziony w Jadowie

Członkowie Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego znaleźli na terenie Jadowa 18 srebrnych krzyżackich monet z drugiej połowy XIV wieku. Prawdopodobnie jest to największy krzyżacki skarb znaleziony na Mazowszu.

piątek, 15 lipca 2022

16 lipca 1936 r., w katastrofie lotniczej zginął gen. Gustaw Orlicz-Dreszer.

16 lipca 1936 r., w katastrofie lotniczej w Zatoce Gdańskiej zginął jeden z najbardziej barwnych oficerów II Rzeczypospolitej, gen. Gustaw Orlicz-Dreszer. Był kawalerzystą łączącym zwalczające się obozy polityczne, zakochanym w wizji Polski związanej z morzem. Gustaw Konstanty Dreszer urodził się 2 października 1889 r. w Jadowie.

Czytaj więcej





sobota, 9 lipca 2022

Cmentarz Osadników Szkockich w Jadowie

 Na początku XIX wieku, w okresie Królestwa Kongresowego, do Jadowa na zaproszenie okolicznych ziemian zostali sprowadzeni imigranci ze Szkocji. Wśród nich byli m.in. fabrykanci, ale też rzemieślnicy, których brakowało wśród okolicznej ludności.

Jadów należał wówczas do dóbr hrabiów Zamoyskich, którzy założyli tu w 1823 roku fabryki sukna, papieru i perkaliów – informuje wydany w 1882 r. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Po upadku powstania listopadawego i wprowadzeniu przez władze carskie ceł zaporowych na produkty z Królestwa Polskiego, większość zakładów upadła. Wielu Szkotów opuściło wtedy Jadów, ale część jeszcze przez jakiś czas pozostała. Dopiero po upadku powstania styczniowego i odebraniu Jadowowi praw miejskich oraz dekrecie uwłaszczającym chłopów, sytuacja szkockich osadników bardzo się pogorszyła i z czasem niemal wszyscy opuścili okolicę.

Pamiatką po Szkotach w Polsce są niektóre nazwiska, w tym m.in. Machlejd od MacLeod, Makaliński od MacAulay i Szynkler od Sinclair. Spuścizną po Szkotach jest też m.in. jadowski cmentarz.

Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne zadbało o przywrócenie pamięci po jadowskich Szkotach. Stowarzyszenie zaczęło od prac związanych z renowacją cmentarza. W usuwaniu chaszczy pomagali m.in. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Urlach. W zaroślach znajdowała się nekropolia. Najbardziej widocznym jej fragmentem jest piękny, choć uszkodzony nagrobek. Wydobyte fragmenty trumny trafiły do założonego przez Stowarzyszenie Muzeum Regionu Jadów. Przy cmentarzu została odsłonięta tablica informująca o jadowskich Szkotach.

W lipcu Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne organizuje Dzień Szkocki, wydarzenie cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców i turystów. 




poniedziałek, 4 lipca 2022

Dzień Szkocki w Jadowie - 9.07.2022

Już 9 lipca zapraszamy na Dzień Szkocki w Jadowie! 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿
W programie m.in.:
👉 tradycyjna muzyka szkocka 🥁
👉 koncerty 🎼
👉 nauka gry na dudach 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿
👉 degustacja whisky 🥃
👉 kino letnie 🎥
👉 konkursy 🏆
👉 dmuchańce 🏰
👉 i wiele innych atrakcji dla dorosłych i dzieci




wtorek, 7 czerwca 2022

Dotarły do nas książki dla dzieci i młodzieży w języku ukraińskim

Już są! Dotarły do nas książki dla dzieci i młodzieży w języku ukraińskim 🇺🇦🇺🇦🇺🇦. Serdecznie zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Jadowie i Urlach!
Dziękujemy Bohdan Sehin, Maria Deskur, Fundacja Powszechnego Czytania za przekazane książki🥰 !!!
Ми отримали книжки для дітей та підлітків українською мовою. Щиро запрошуємо вас до публічної бібліотеки в Ядові та Урле.
Nasza biblioteka bierze udział w projekcie „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom”, realizowanym wspólnie przez Fundację Metropolia Dzieci i Instytut Książki. Celem projektu jest zapewnienie dostępu do literatury w języku ojczystym uchodźcom z Ukrainy, którzy w Polsce znaleźli swój nowy dom. W ramach projektu, w bibliotece zostanie wyodrębniona półka z książkami w języku ukraińskim, co mamy nadzieję, pozwoli ich odbiorcom poczuć się częścią czytelniczej społeczności.
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu osób prywatnych (na portalu zrzutka.pl) oraz takich firm i instytucji jak: Fundacja Lotos, Fundacja Orlen, Fundacja PZU, Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego, Fundacja Powszechnego Czytania, Wydawnictwo Media Rodzina, Insignis Media, Wydawnictwo SQN, Chełmska Szkoła Rocka, Linguacious i Avant Assessment, Agnieszka Andrzejczak i grupa Autorzy Książek Ukrainie. Patronat nad projektem objęli: Polskie Radio, Polska Sekcja IBBY, Czas Dzieci, Biblioteka Narodowa, Lustro Biblioteki. Dystrybucją książek zajęła się firma kurierska DPD.




sobota, 21 maja 2022

Noc Bibliotek i Muzeów w Jadowie

 

14 maja odbyła się już II Noc Bibliotek i Muzeów w Jadowie, której organizatorami byli Biblioteka Publiczna Gminy Jadów oraz Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne.

Podczas wydarzenia zaprezentowana została rzeźba pilota Stanisława Łapki, która powstała podczas ostatniego pleneru rzeźbiarskiego w Jadowie i została ustawiona przed wejściem do Jadowskiego muzeum. Impreza organizowana była głównie z myślą o najmłodszych mieszkańcach gminy i to dla nich przewidziano najwięcej atrakcji. Uczestnicy oprócz zwiedzania muzeum mogli również wziąć udział we wspólnym czytaniu Harrego Pottera oraz związanych z lekturą warsztatach tematycznych, znaleźć skarb w jadowskim parku za pomocą wykrywacza metali oraz uczestniczyć w grze terenowej i wspólnych zabawach.

W imprezie wzięły również udział dzieci i młodzież z Ukrainy, przebywające na terenie gminy Jadów. Jesteśmy dumni z prac malarskich wykonanych wspólnie przez dzieci z Polski oraz Ukrainy. Spotkanie tradycyjnie zakończyło się grillem.  







czwartek, 28 kwietnia 2022

Noc Bibliotek i Muzeów 2022

 Czy pamiętacie zeszłoroczną umowę? Dyrektor Biblioteki obiecała dzieciom, że w 2022 r. podczas zajęć Czytanie na dywanie udamy się do..... Hogwartu!

 Wszystkie dzieci zapraszamy do udziału w wydarzeniu, w tym roku będzie magicznie 😉



Dzięki grantowi z PSE w Jadowie mamy tablicę multimedialną

  Z ogromną przyjemnością oddajemy do użytkowania multimedialną tablicę. Na chwilę obecną dostępne są w niej opisy zabytków i wystawy histor...